Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Licki etno muzej
 
HomePortalLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Licka svadba

Go down 
5 posters
AutorPoruka
Lichka Vuchica
Admin
Admin
Lichka Vuchica


Female
Broj komentara : 943
Age : 43
Lokacija : Paris,Francuska
Registration date : 2008-07-03

Licka svadba Empty
KomentarNaslov komentara: Licka svadba   Licka svadba Icon_minitimeMon Feb 09, 2009 8:09 pm

SVADBA


Licka svadba V80062p0


Nakon što bi se zavoljeli mladić i djevojka, roditelji djevojke odlazili su do kuće mladića i njegovih roditelja da se upoznaju i da vide gdje će im se udati kćer. Ta posjeta zvala se Oblažaj. Poslije su mladićevi roditelji odlazili k djevojci, da razgovaraju s njezinim roditeljima o mirazu, zarukama i svadbi. Za miraz roditelji su se često pogađali. Ako bi se o svemu lijepo dogovorili ugovarale bi se zaruke. Zaruke bi obično trajale jedan do dva mjeseca. Na zarukama je mladić davao djevojci prsten ili gotov novac, što je bio češći slučaj.
Na svadbu se najprije odlazilo k djevojci s nekoliko okićenih konjskih kola i to u poslijepodnevnim satima. Svadba je trajala čitave noći i sljedeći dan do 9-10 sati, a zatim su svatovi odlazili kući mladoženje i veselje se nastavljalo. Vjenčanje se obavljalo kasnije i to na dan kad se obavljala crkvena služba, ili kad je bio neki vjerski praznik.
U novi dom mlada je nosila pored miraza robu (namještaj i krevetninu) i to 15 do 30 dana iza svadbe.
Bilo je slučajeva da su roditelji mladiću izabirali djevojku i nagovarali sina da je uzme. Isto tako roditelji djevojke nagovarali su kćer da uzme mladića kojega oni žele. Razlozi za ovakvo odabiranje djevojke ili mladića bilo je bogatstvo.
Već od malih nogu majke i bake spremale su svoje kćerke i unuke za udaju. Spremala se tzv.dota. Tkalo se, plelo i vezlo za njih. Tkale su se šarenice, biljci, plate, peškiri i košulje. Plele bi se čarape i maje. Otkani peškiri bi se ukrasili heklanom čipkom i izvezli bi se razni motivi na njima. Ruže, cvijeće, granje .... Znao bi se izvesti i tekst, npr. „Oj djevere, dušo moja, daruje te snaša tvoja“ i sl. Takvim peškirima bi se ukrašavala kola i konji u svatovima. Ali i kumovi.
Mladoženja bi obično nosio bijelu otkanu košulju i crni ukrašeni prsluk. Mlada otkanu bijelu košulju i suknju ili haljinu.
Mlada bi obično darivala sve ukućane sa nekim odjevnim predmetom. Svekar bi obično dobio košulje i čarape, svekrva peškire i šarenice.
Trpeza na svadbi je bila svečana. Jeo bi se pršut i sir, kuhala se kokošija juha, peklo bi se pečenje i pržili uštipci. Po vino se išlo u Dalmaciju, a šljivovice bi bilo na točenje. Naravno, uz sve to služio se i mirisni kruh pečen ispod pekve.
Za muziku bi bio zadužen netko tko zna svirati .... usnu harmoniku, tamburicu ili pravu harmoniku.
I tako bi veselje uz jelo i piće potrajalo sve do ujutro.
Na vrh Go down
https://lika-velebit.bosnianforum.com
cupricaninn
Becar
Becar
cupricaninn


Broj komentara : 23
Registration date : 2009-02-27

Licka svadba Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Licka svadba   Licka svadba Icon_minitimeWed Mar 04, 2009 12:40 am

Sto bih ja voleo pod ovim obicajem da se ozenim :D
Na vrh Go down
Leptirica
Cobanica
Cobanica
Leptirica


Female
Broj komentara : 31
Registration date : 2009-02-16

Licka svadba Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Licka svadba   Licka svadba Icon_minitimeWed Mar 04, 2009 8:02 am

ALO BRE,SEJ LUDDDDDDDDDDDD scratch

TI SPREMAJ DUKATE PA ONDA MISLI NA SVADBU....
NEMA NISTA BEZ 15 CUPA.... Evil or Very Mad
Na vrh Go down
cupricaninn
Becar
Becar
cupricaninn


Broj komentara : 23
Registration date : 2009-02-27

Licka svadba Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Licka svadba   Licka svadba Icon_minitimeWed Mar 04, 2009 8:13 am

AUUU pa ja da imam 15 cupa ja bi se odmah zenio nebi nista cekao.

Dajem odmah 6 cupa a ostalo na pocek
Na vrh Go down
Leptirica
Cobanica
Cobanica
Leptirica


Female
Broj komentara : 31
Registration date : 2009-02-16

Licka svadba Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Licka svadba   Licka svadba Icon_minitimeWed Mar 04, 2009 8:19 pm

STA 6.....SRAM TE BILO-NISAM TI JA SKORPION,ZNAS? Evil or Very Mad

ILI 15 ILI NI JEDAN-MLADA SE NE DAJE NA POCEK Mad
I JOS NESTO-NISAM TI JA SKORPION PA DA SAMNOM PREGOVARAS KAO DA SE O PRODAJI RADI....JASNOOOOOOOOOOOOOOOOOOO? scratch

:L :L
Na vrh Go down
skorpion
Admin
Admin
skorpion


Male
Broj komentara : 358
Age : 46
Lokacija : Srbija i kojekude.
Registration date : 2008-12-24

Licka svadba Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Licka svadba   Licka svadba Icon_minitimeWed Mar 04, 2009 10:42 pm

Leptirica (citat):
STA 6.....SRAM TE BILO-NISAM TI JA SKORPION,ZNAS? Evil or Very Mad

ILI 15 ILI NI JEDAN-MLADA SE NE DAJE NA POCEK Mad
I JOS NESTO-NISAM TI JA SKORPION PA DA SAMNOM PREGOVARAS KAO DA SE O PRODAJI RADI....JASNOOOOOOOOOOOOOOOOOOO? scratch

:L :L



sa nikim ja nisam pregovarao jos, a ako ja budem pregovarao bice to bogami skupo, i ko misli da pregovara mora da spremi kawasaki da bi ja pristao na pregovore. E TAKO Cool Cool
Na vrh Go down
skorpion
Admin
Admin
skorpion


Male
Broj komentara : 358
Age : 46
Lokacija : Srbija i kojekude.
Registration date : 2008-12-24

Licka svadba Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Licka svadba   Licka svadba Icon_minitimeWed Mar 04, 2009 11:07 pm

Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil
Na vrh Go down
Lichka Vuchica
Admin
Admin
Lichka Vuchica


Female
Broj komentara : 943
Age : 43
Lokacija : Paris,Francuska
Registration date : 2008-07-03

Licka svadba Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Licka svadba   Licka svadba Icon_minitimeWed Mar 04, 2009 11:29 pm

opet vi na moj racun No
Na vrh Go down
https://lika-velebit.bosnianforum.com
Leptirica
Cobanica
Cobanica
Leptirica


Female
Broj komentara : 31
Registration date : 2009-02-16

Licka svadba Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Licka svadba   Licka svadba Icon_minitimeWed Mar 04, 2009 11:34 pm

skorpion (citat):
Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil



opasan mi muzzzzzzzzzzzz lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! Surprised Surprised Surprised Surprised Surprised Surprised Surprised Surprised
Na vrh Go down
Lichka Vuchica
Admin
Admin
Lichka Vuchica


Female
Broj komentara : 943
Age : 43
Lokacija : Paris,Francuska
Registration date : 2008-07-03

Licka svadba Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Licka svadba   Licka svadba Icon_minitimeWed Mar 04, 2009 11:43 pm

Leptirica (citat):
skorpion (citat):
Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil



opasan mi muzzzzzzzzzzzz lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! Surprised Surprised Surprised Surprised Surprised Surprised Surprised Surprised

ma da,ko zec Rolling Eyes
Na vrh Go down
https://lika-velebit.bosnianforum.com
Leptirica
Cobanica
Cobanica
Leptirica


Female
Broj komentara : 31
Registration date : 2009-02-16

Licka svadba Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Licka svadba   Licka svadba Icon_minitimeThu Mar 05, 2009 1:02 am

Leptirica (citat):
skorpion (citat):
Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil



opasan mi muzzzzzzzzzzzz lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! Surprised Surprised Surprised Surprised Surprised Surprised Surprised Surprised

NEDIRAJ MI MUZA DA TE NE BI JA Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad
Na vrh Go down
milosrdni andjeo
Becar
Becar
milosrdni andjeo


Broj komentara : 119
Lokacija : Konoba od pakla
Registration date : 2009-02-24

Licka svadba Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Licka svadba   Licka svadba Icon_minitimeSat Mar 07, 2009 8:33 pm

Leptirica (citat):
Leptirica (citat):
skorpion (citat):
Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil



opasan mi muzzzzzzzzzzzz lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! Surprised Surprised Surprised Surprised Surprised Surprised Surprised Surprised

NEDIRAJ MI MUZA DA TE NE BI JA Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad

Shocked Shocked ti imas muza? hahahahaha No No No
Na vrh Go down
milosrdni andjeo
Becar
Becar
milosrdni andjeo


Broj komentara : 119
Lokacija : Konoba od pakla
Registration date : 2009-02-24

Licka svadba Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Licka svadba   Licka svadba Icon_minitimeSat Mar 07, 2009 8:35 pm

pa ovce si izgubila,kako mislis da sacuvas muza? Crying or Very sad Crying or Very sad
Na vrh Go down
Lichka Vuchica
Admin
Admin
Lichka Vuchica


Female
Broj komentara : 943
Age : 43
Lokacija : Paris,Francuska
Registration date : 2008-07-03

Licka svadba Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Licka svadba   Licka svadba Icon_minitimeSat Mar 07, 2009 8:54 pm

milosrdni andjeo (citat):
pa ovce si izgubila,kako mislis da sacuvas muza? Crying or Very sad Crying or Very sad

pa kad je tutuban Sad
Na vrh Go down
https://lika-velebit.bosnianforum.com
cupricaninn
Becar
Becar
cupricaninn


Broj komentara : 23
Registration date : 2009-02-27

Licka svadba Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Licka svadba   Licka svadba Icon_minitimeWed Mar 18, 2009 10:33 pm

MALO PRE PRODJOSE NEKE OVCE OVDE U BLIZINI PITAM SE KOLI IH JE ZAGUBIO :D
Na vrh Go down
Sponsored content





Licka svadba Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Licka svadba   Licka svadba Icon_minitime

Na vrh Go down
 
Licka svadba
Na vrh 
Stranica 1/1
 Similar topics
-
» Licka molitva

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
 :: *** SACUVANO OD ZABORAVA *** :: ~ Licki obicaji ~-
Idi na: